DO CELU

 

Adalbert Winkler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DO CELU

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konsultacja językowa: Ksenia Olkusz

 

 

Wersja 7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Motto:

„Zapytają człowieka, jak swoich sił użył

Czy z nich korzystał i na co zasłużył…”

 

[Cyprian Kamil Norwid][1]

 

„Kiedy powieje wiatr historii,

ludziom jak pięknym ptakom,

rosną skrzydła,

a portki się trzęsą pętakom.”

 

[Konstanty Ildefons Gałczyński]

 

„Boże, daj mi tyle odwagi i siły, abym zmienił w sobie to, co mogę zmienić,

pogody ducha i cierpliwości, abym zniósł to, czego zmienić nie mogę

i jasnego umysłu oraz rozsądku, abym mógł odróżnić jedno od drugiego.”

 

[Św. Augustyn]

 

 

„Każdy z nas ma swoje własne Westerplatte.”

 

[Jan Paweł II]


Spis treści

 

Spis treści 3

Od autora. 5

Podziękowania. 6

ŻYCIE. 7

Dokąd?. 7

Żyjesz. 8

Cele. 8

Radość. 8

Piękno. 8

Widzisz, co chcesz. 8

Pomoc. 9

„Pomoc z Góry” 9

Prawo powrotu. 9

Czas. 9

Wybór 10

Panowanie. 10

Wiara. 10

Symbole. 10

Opinie. 10

PRAWDA. 11

Konfrontacja z rzeczywistością. 11

Walka. 11

Słowa. 11

Szacunek. 11

Zaufanie. 12

Przyjaźń. 12

Wyobrażenia i złudzenia. 12

Uczciwość. 12

Pokora. 12

Autorytet 13

Maska. 13

Prywatność. 13

Samotność. 13

Cisza. 14

Hałas. 14

Jakość. 14

Wolność. 14

Świadomość. 14

Guru. 15

DROGA. 16

Kompas. 16

Krok po kroku (Step by step, little by little) 16

Rozwaga. 16

Wiedza i doświadczenie. 16

Planowanie. 17

Improwizacja. 17

Gotowość. 17

Decyzje. 17

Konsekwencja. 17

Błędy. 18

Nauka i technika. 18

Narzędzia. 18

Szufladkowanie. 18

Rozwalanie pudełek. 19

Twój życiowy partner 19

Twoje dzieci 20

Manipulacja. 20

Historia. 21

Głupie ograniczenia. 21

Najcenniejsze rzeczy. 21

Tłumaczenie się. 21

W „międzyczasie” 22

Nigdy nie jest za późno. 22

POSŁOWIE. 23

BIBLIOGRAFIA. 24

 


Od autora

 

 

Książka jest tą wspaniałą formą przekazu, która daje odbiorcy całkowitą wolność. Jeśli chcesz, możesz po nią sięgnąć i zagłębić się w jej treść. Jeśli nie – możesz rzucić ją w kąt i nie zaglądać do niej. Książka nie jest agresywna.

 

Chylę czoła przed autorami przedstawionych poniżej prawd i zasad. Uważam, że warto zgromadzić je wszystkie w jednym miejscu. Ponieważ nie znalazłem nigdzie takiego krótkiego i całościowego kompendium, dlatego podjąłem się tego zadania, aby je utworzyć.

Przyznaję, że dotarcie do pewnych bardzo istotnych prawd zabrało mi ponad 40 lat. W tym czasie wiele osób powierzyło mi sekrety swojego życia. 40 lat to jednak stanowczo za długo. Przyznaję, że i ja też popełniłem zbyt wiele błędów w moim życiu. Nie chciałbym, aby dotarcie do pewnych istotnych prawd zajęło tyle czasu Tobie. Nie chciałbym też, abyś powielał moje błędy. Dlatego oddaję w Twoje ręce tą książkę. Przedstawiam Ci w niej szereg istotnych według mnie zasad i prawd, które stały się moją filozofią życia. Zrobisz z nią co zechcesz. Jeśli pomoże ona Tobie znaleźć szybszą i prostszą drogę do Twojego Celu, to spełni swoje zadanie. Ale to już zależy tylko i wyłącznie od Ciebie…

 

Jeśli masz kilkanaście lat, sięgnij po tą książkę i przekonaj się, że prawdy, do których dotarcie zajmuje czasami większość życia, mogą być dostępne już w Twoim wieku. Nie obawiaj się być sobą. Nie wstydź się tego, że jesteś osobą wrażliwą na Dobro, Miłość, Piękno i inne Wartości. Nie daj się przerobić na cynika.

Po ponad 12 latach potwierdzam, że każde słowo w tej książce pozostaje dla mnie aktualne.

 

 

Adalbert Winkler

Wrocław, sierpień – grudzień 2005, styczeń – marzec 2007

Aachen, styczeń 2018

 

 

 

 

Podziękowania

Dziękuję mojej Mamie, która mnie urodziła i wychowała na porządnego człowieka.

Dziękuję wszystkim moim nauczycielom za to, czego mnie nauczyli.

Dziękuję tym wszystkim, którzy w pełni zaufania powierzyli mi największe tajemnice swojego życia, przez co stałem się  świadomym uczestnikiem ich doświadczeń.

Dziękuję mojej byłej żonie za 20 lat inspiracji.

Dziękuję mojej córce za to, że pomogła mi spojrzeć na pewne istotne prawdy i zasady okiem nastolatka. Dziękuję jej też za wszystkie sugestie, które zawarłem w tej książce.

Dziękuję pracownikom Grupy LUKAS, za przychylność, którą mnie otaczali. Szczególnie tym, którzy byli i są mi najbardziej życzliwi.

Dziękuję Januszowi Tchórzewskiemu za najlepsze na świecie warsztaty z praktycznego zarządzania oraz za wyjątkowo pozytywny stosunek do moich poczynań i popełnianych przeze mnie błędów.

Dziękuję Jackowi Santorskiemu, który zapalił we mnie ogień żarliwego poszukiwania mojego miejsca w życiu.

Dziękuję Grażynce za to, że w najcięższych chwilach codziennie sprawdzała czy jeszcze żyję.

 

 

Dziękuję też wszystkim innym osobom, które spotkałem, bądź spotkam na mojej drodze, i które wniosły w moje życie Wiarę, Nadzieję, Miłość, Dobro, Piękno, Harmonię, Sprawiedliwość i inne Wartości.

 


ŻYCIE

 

Dokąd?

[przypowieść o talentach]

 

Co jest najważniejsze?

 

Przychodzisz na ten świat obdarowany różnymi talentami. Z niektórych zdajesz sobie sprawę, z innych nie. Są takie, które dopiero rozwiniesz. Są takie, o których być może dowiesz się dopiero za wiele lat. To, co z nimi zrobisz, zależy przede wszystkim od Ciebie. Ale na koniec zdasz rachunek z tego, jak je wykorzystałeś.

Rodząc się zostałeś powołany do wniesienia swojego wkładu w budowę Dobra, Piękna, Harmonii, Miłości, Sprawiedliwości, Pokoju. Powiesz na pewno, że ten Twój wkład to przecież tylko kropla w oceanie. Lecz jeśli go nie wniesiesz, zabraknie w nim właśnie tej kropli. Jeśli go nie wniesiesz, oskarżą Cię kiedyś ludzie, którym mogłeś pomóc w rozwoju, ale nie pomogłeś. Będą Cię oskarżały dzieła, których nie dokonałeś.

Najważniejszym celem Twojego życia jest pełne wykorzystanie Twoich możliwości. Największym zadaniem dla Ciebie jest odkrycie ich, rozwinięcie i wykorzystanie dla dobra własnego oraz innych. Jeśli użyjesz ich do tworzenia Dobra, to Twoim udziałem stanie się Dobro. Jeśli wykorzystasz je do tworzenia Zła, Twoim udziałem stanie się Zło.

 

Prawda jest taka: Twoje życie jest tylko jedno. Masz tylko jedną szansę. Nie marnuj czasu, aby przeżyć je byle jak. Zrób wszystko, aby przeżyć je najlepiej, jak tylko potrafisz.

 

Kiedy odejdziesz, zabierzesz ze sobą tylko to, co dałeś innym. To wszystko, co zatrzymałeś dla siebie, zostawisz. Jeśli dawałeś innym Dobro, zabierzesz ze sobą Dobro. Jeśli dawałeś innym Zło, zabierzesz ze sobą Zło.

 

Żyjesz

 

Pamiętaj, że to, że żyjesz, wcale nie znaczy, że tak musi być. Ciesz się, że obudziłeś się dziś rano. Nigdzie nie jest napisane, że tak być musiało. Wielu spośród tych, którzy wczoraj poszli spać, nie obudziło się dzisiaj. Wielu spośród tych, którzy wyszli dziś z domu, nigdy już do niego nie powróci. Każdy nowy dzień jest wielkim darem dla Ciebie. Wykorzystaj go najlepiej, jak tylko potrafisz. Niech każdy Twój dzień będzie okazją do obdarowania kogoś Dobrem.

 

Cele

 

Stawiaj sobie małe, konkretne cele. Rozliczaj siebie samego z ich realizacji. Ciesz się z każdego, nawet najmniejszego osiągnięcia. Niech będzie ono dla Ciebie zachętą do dalszych działań. Zachęcaj innych do stawiania sobie celów. Pomagaj im znaleźć siły do ich realizacji.

 

Radość

 

Naucz się cieszyć z najmniejszych rzeczy. Raduj się ze wszystkiego, z czego tylko możesz. Bądź też źródłem radości dla innych.

 

Piękno

 

Naucz się dostrzegać doskonałość w świecie, który Cię otacza. Naucz się widzieć urodę w drugim człowieku. Naucz się przeżywać to piękno i cieszyć się nim.

 

Widzisz, co chcesz

 

Jeśli chcesz wszędzie widzieć piękno, zobaczysz piękno. Jeśli chcesz wszędzie widzieć brzydotę, zobaczysz brzydotę. Jeśli chcesz wszędzie widzieć Dobro, zobaczysz Dobro. Jeśli chcesz wszędzie widzieć Zło, zobaczysz Zło. Bo wszystko jest wszędzie. Znajdziesz to, czego szukasz.

 

Pomoc

 

Pomagaj innym, kiedy tylko jest to możliwe. Gdy sam znajdziesz się w potrzebie, znajdzie się ktoś, kto pomoże Tobie.

 

„Pomoc z Góry”

 

Nie czekaj na „pomoc z Góry”. Zrób najpierw wszystko, co jesteś w stanie sam zrobić. „Pomoc z Góry” otrzymasz, gdy wykorzystasz już naprawdę wszystkie swoje możliwości.

 

Prawo powrotu

 

Całe dobro, które dałeś innym wróci do Ciebie w dwójnasób. Ale pamiętaj też, że każde zło też wróci do Ciebie po wielokroć.

 

Czas

 

Czas to najcenniejszy zasób, jaki posiadasz. To „tworzywo, z którego zbudowane jest Twoje życie”[2]. Wybieraj rozważnie, na co go przeznaczasz. Jeśli tylko możesz, nie trać go na to, co nie prowadzi Cię do Twojego Celu.

 

 

 

 

Wybór

 

Masz prawo wyboru. Masz obowiązek go dokonywać. Zawsze przed Tobą będzie Dobro i Zło. Decyduj się na Dobro. Nie przejmuj się tym, że wybór będzie coraz trudniejszy. Wykorzystaj całą swoją wiedzę i doświadczenie, aby był on właściwy.

 

Panowanie

 

Panuj nad swoją własnością. Władaj swoimi uczuciami. Kontroluj swoje instynkty i popędy. Nie pozwól im Tobą sterować. Nie pozwól kierować sobą złym ludziom.

 

Wiara

 

Niech Twoje życie będzie świadectwem Twojej wiary. Niech inni ludzie patrząc na Twoje życie, będą w stanie powiedzieć, w co wierzysz.

 

Symbole

 

Pamiętaj o ogromnym znaczeniu symboli. Praktycznie każda rzecz, każdy gest coś symbolizuje. Nie używaj symboli, których znaczenia nie rozumiesz. Wystrzegaj się symboli, które mają choćby pozory Zła.

 

Opinie

 

Nie przejmuj się zanadto tym, co powiedzą inni ludzie. Jeśli jesteś do czegoś głęboko wewnętrznie przekonany, nie ulegaj łatwo opiniom. Zawsze znajdą się tacy, którzy będą usiłowali przekonać Cię, że nie masz racji. Szukaj Prawdy i nie przejmuj się zewnętrznymi naciskami.

 


PRAWDA

 

Konfrontacja z rzeczywistością

 

Nie obawiaj się konfrontacji z rzeczywistością. Wychodź naprzeciw problemom. Lepiej spotkać problem „w polu”, niż mając ścianę za plecami. Bądź odważny w konfrontacji ze sobą samym.

 

Walka

 

Naucz się dobrze walczyć. Życie to ciągła walka. Przede wszystkim ze swoimi słabościami. Ale chyba najgorszym przeciwnikiem jest ludzka głupota. Nie pozwól, aby była ona w Tobie. Jeśli jesteś do czegoś naprawdę przekonany, walcz o to do końca. Nigdy nie poddawaj się bez walki. Nie walcz przeciwko innym ludziom. Walcz ze Złem.

 

Słowa

 

Uważaj na wszystko, co mówisz. Ponieważ każde słowo, które wypowiesz zaczyna żyć swoim własnym życiem. Każde Twoje słowo posiada moc, z której być może nie zdajesz sobie sprawy. Może uleczyć, albo wpędzić w chorobę. Może wskrzesić albo zabić. To zależy tylko od Ciebie…

 

Szacunek

 

Szanuj ludzi. Każdy zasługuje na respekt, niezależnie od tego, co o nim myślisz. Okazując szacunek innym, okazujesz go także sobie.

 

Zaufanie

 

Zaufanie jest podstawą wszelkiej współpracy. Ale nie rozdawaj swojego zaufania na prawo i lewo. Niech każdy na nie zasłuży. Pamiętaj, że i Ty musisz zasłużyć na zaufanie innych.

 

Przyjaźń

 

Traktuj ją poważnie. Nie nazywaj przyjaźnią tego, co nią nie jest. Nie spiesz się z określeniem kogoś mianem przyjaciela. Najpierw dobrze go poznaj. Szczególnie w chwilach trudnych. Prawdziwa przyjaźń to coś naprawdę wyjątkowego. Jedynie taka przetrwa wszystko. Tylko prawdziwy przyjaciel będzie z Tobą szczery.

 

Wyobrażenia i złudzenia

 

Kiedy patrzysz na drugiego człowieka, staraj się go dostrzec takiego, jakim jest naprawdę. Nie uzupełniaj braku rzetelnej wiedzy własnymi wyobrażeniami. Bo kiedy ujrzysz rzeczywisty obraz, możesz się bardzo zdziwić.

 

Uczciwość

 

Bądź uczciwy w stosunku do siebie i do innych. Nie okłamuj innych. Nie okłamuj siebie. Nie udawaj kogoś, kim nie jesteś. Dotrzymuj podjętych zobowiązań. Nie oszukuj. Bądź osobą, na której można polegać.

 

Pokora

 

Niczego nie masz, czego byś nie otrzymał. Nie wywyższaj się. Nie pogardzaj innymi, dlatego, że mają mniej niż Ty. Czy jesteś wart tylko tyle, ile masz, na koncie, w domu, na sobie? Pamiętaj, że to wszystko możesz stracić w jednej chwili. I gdzie będzie wówczas tkwiła Twoja wartość?

Autorytet

 

Buduj swój autorytet rzetelnie i uczciwie. Nie uciekaj się do prymitywnych psychotechnik. Manipulacja ma krótkie nogi. Kiedy wyjdzie na jaw, Twój wstyd będzie wielki.

 

Maska

 

Czasami potrzebujesz maski. Ale musi być ktoś, przed kim ją zdejmujesz. Pamiętaj, że pod każdą maską powinna być twarz. Niech Twoja twarz będzie taka, abyś mógł spojrzeć w lustro bez obawy.

 

Prywatność

 

Masz prawo do odrobiny prywatności. Nie pozwól nikomu go sobie odebrać. Nawet osobie najbliższej.

Każdemu przysługuje prawo do prywatności Nie próbuj go nikomu odbierać. Nawet jeśli jest to najbliższa Ci osoba.

 

 

Samotność

 

Jesteś samotny w najważniejszych chwilach swojego życia. Kiedy się rodzisz i kiedy umierasz; także w chwilach radości. Jesteś samotny w chwilach gdy los Cię doświadcza. Jesteś samotny, gdy podejmujesz najważniejsze decyzje.

Zaakceptuj swoją samotność. Naucz się z nią żyć. Bo tylko wtedy będziesz potrafił żyć z innymi ludźmi.

 

 

 

Cisza

 

Nie obawiaj się ciszy. Nie zagłuszaj jej. Tylko w ciszy możesz usłyszeć siebie. Tylko w ciszy możesz usłyszeć głos innych ludzi. Tylko w ciszy możesz usłyszeć głos Boga.

 

Hałas

 

Przechodź spokojnie przez zgiełk i hałas[3]. Nie daj zagłuszyć swoich myśli.

 

Jakość

 

Nie pozwól na to, aby Twoje życie było byle jakie. Nie pozwól na to, aby to, co robisz było byle jakie. Nie spędzaj czasu byle jak. Nie miej byle jakich znajomych.

 

Wolność

 

Nie pozwól nikomu dyktować, jakie mają być Twoje myśli. One należą wyłącznie do Ciebie. Walcz o swoją wolność. Szanuj wolność innych.

Pamiętaj, że wolność to nie samowola, i że czasami kosztuje więcej, niż mógłbyś przypuszczać.

Prawdziwa wolność nie jest łatwa. Nie ma Wolności bez Odpowiedzialności[4]. Nie ma też Miłości bez Wolności.

 

Świadomość

 

Żyj świadomie. Nie odurzaj się narkotykami. Przeżywaj każdą chwilę w pełni świadomości. Nie daj się podporządkować chaosowi dnia codziennego. Nie rób wszystkiego automatycznie. Naucz się smakować to, co robisz. Przekonasz się, że nawet w zwariowanym świecie czas może płynąć wolniej.

 

 

Guru

 

Masz w sobie wszystko, czego potrzebujesz, aby znaleźć Prawdę. Dlaczego płacisz ciężkie pieniądze tym, którzy doprowadzą Cię tam, dokąd możesz trafić samodzielnie? Szukaj wytrwale, a znajdziesz. Nie daj się omamić. Nie ustawaj w poszukiwaniach. Zrób wszystko, co tylko jesteś w stanie zrobić, aby znaleźć Prawdę. Znajdziesz ją prędzej czy później.

 

 


DROGA

 

Kompas

 

Aby nie zabłądzić w dżungli, musisz mieć kompas, który wskaże Ci właściwy kierunek. Niech w życiu Twoim kompasem będą Twoje wartości. Jeśli będziesz miał dobry kompas, nie pogubisz się nawet w największym gąszczu. Nie pozwól, aby ktoś ukradł Twój kompas. Nie pozwól go sobie zamienić na tanią podróbkę. Prawdziwy kompas wskaże Ci właściwy kierunek, nawet jeśli zboczysz z drogi.

 

Krok po kroku (Step by step, little by little[5])

 

Dąż do swoich celów systematycznie, krok po kroku. Pamiętaj, że wszystko ma swój czas. Nic, co jest trwałe, nie zostało zbudowane od razu. Ciesz się z każdego kolejnego kroku stawianego we właściwym kierunku. Pamiętaj, że przybliża on Ciebie do Twojego Celu.

 

Rozwaga

 

Cokolwiek czynisz, rozważnie czyń i patrz, jaki przyniesie to koniec[6].

 

Wiedza i doświadczenie

 

Używaj całej swojej wiedzy i doświadczenia. Rozwijaj je i pomnażaj. Nie lekceważ doświadczeń życiowych. Każde z nich przygotowuje Ciebie do jakiegoś zadania, czynu lub sytuacji. Być może dziś jeszcze nie wiesz, do czego.

Jeśli tylko możesz, korzystaj z doświadczenia innych. Nie nabijaj sobie guzów, które już ktoś sobie nabił.

 

Planowanie

 

Naucz się dobrze planować, ale bądź elastyczny. Naucz się szybko korygować plany. Pamiętaj, że plany są dla Ciebie, a nie Ty dla Twoich planów. Ale bez dobrego planu po prostu się pogubisz.

 

Improwizacja

 

Pamiętaj, że nie wszystko da się zaplanować. Naucz się improwizować. Szczególnie wtedy, kiedy możesz uczynić coś dobrego.

 

Gotowość

 

Bądź zawsze gotowy na coś nieoczekiwanego. Nigdy nie wiesz, kiedy nadarzy się okazja, aby dokonać zdecydowanej zmiany w Twoim życiu. Bądź na to przygotowany każdej chwili.

Bądź zawsze gotów zdać rachunek z tego, co zostało Tobie powierzone. Planuj tak, jakbyś miał żyć wiecznie. Ale żyj tak, jakby to miał być ostatni dzień Twojego życia. Tylko wtedy nie dasz się zaskoczyć…

 

Decyzje

 

Słuchaj opinii innych, ale decyzje podejmuj samodzielnie. Naucz się przyjmować pełną odpowiedzialność za swoje czyny.

 

Konsekwencja

Bądź konsekwentny. Niech Twoja konsekwencja będzie żelazna.

Nie bądź nigdy głupio uparty. Podobno tylko krowa nie zmienia zdania[7].  Pamiętaj, że jesteś człowiekiem.

 

Błędy

 

Miej odwagę przyznać się do błędu. Wykorzystaj w pełni lekcję, jaką daje Ci Twój błąd. Zrób wszystko, co tylko jesteś w stanie, aby nie popełnić jeszcze raz tej samej pomyłki.

 

Nauka i technika

 

Nie lękaj się najnowszych zdobyczy nauki i techniki. Naucz się z nich korzystać. Panuj nad nimi i nie dopuść, aby kiedykolwiek zapanowały one nad Tobą. Niech zwielokrotnią Twoje możliwości czynienia Dobra.

 

Narzędzia

 

Żadne narzędzie nie jest samo w sobie dobre ani złe. To Ty decydujesz, do czego je wykorzystasz. Nożem można ukroić kawałek chleba i dać go głodnemu. Nożem można też zabić. Naucz się wykorzystywać narzędzia, które posiadasz najlepiej jak tylko potrafisz.

 

Szufladkowanie

 

Nie szufladkuj ludzi, nie przypinaj im etykietek na stałe. Nie sądź, że ktoś jest jakiś i taki już zawsze będzie. Nie odmawiaj nikomu prawa do rozwoju. Daj każdemu szansę.

Patrz, czy Ty się rozwijasz. Nie daj się nikomu zaszufladkować. Walcz o swoje prawo do rozwoju.

 

Rozwalanie pudełek

 

Nie daj się wcisnąć w żadne ramy. Nie daj się zamknąć w pudełku, na którym jest przyklejona etykietka opisująca, jaki jesteś. Rozwalaj takie pudełka! Zaskakuj wszystkich swoimi nowymi możliwościami. Rozwijaj się tak szybko, jak tylko jesteś w stanie. Przyprawiaj nieżyczliwych Ci ludzi o zawrót głowy szybkością Twojego rozwoju.

 

Twój życiowy partner

 

Zanim obdarzysz kogoś mianem swojego życiowego partnera, najpierw dobrze go poznaj. Nie tylko od święta. Nie tylko w chwilach miłych. Przede wszystkim w szarości dnia codziennego, w momentach trudnych, w sytuacjach stresowych.

Przekonaj się, jak reaguje na nagłe zaskoczenie. Przekonaj się, jak reaguje na Twoje błędy. Sprawdź, czy dzieli z Tobą Twoje troski. Zobacz, czy podziela Twoje radości. Przekonaj się, czy macie zgodne systemy wartości.

Pamiętaj, że zawarcie związku to punkt wyjścia, a nie punkt dojścia. To początek bardzo długiej drogi. Jeżeli dokładnie dobierasz partnerów do poważnych przedsięwzięć, dlaczego nie postępujesz podobnie przy doborze partnera do najważniejszego przedsięwzięcia, jakim jest Twoje życie?

 

Pamiętaj, że Twój życiowy partner nie jest Twoją własnością. Nie próbuj zmuszać go, aby poświęcał wyłącznie Tobie cały swój czas. Nie próbuj zmuszać go, aby przez cały czas był wpatrzony tylko w Ciebie. Nie miej pretensji do niego, że oprócz Ciebie ma jeszcze jakieś inne zainteresowania. Nie bądź zazdrosny o czas, który poświęca innym. Naucz się akceptować go takim, jaki jest. Nie próbuj zmuszać go, aby był taki, jak Twoje wyobrażenie o nim. Pozwól mu być sobą. Niech życie z Tobą nie będzie dla niego więzieniem.

 

Pamiętaj, że Ty nie jesteś własnością Twojego życiowego partnera. Nie pozwól, aby zmusił Cię, byś poświęcał czas tyko jemu. Nie możesz być wpatrzony tylko w niego i nie daj się do tego zmusić. Nie porzucaj dla niego wszystkich swoich zainteresowań. Nie pozwól mu odebrać sobie całego Twojego czasu. Pamiętaj, że masz prawo być akceptowany takim, jaki jesteś. Pamiętaj, że masz prawo być sobą. Nie daj się zamknąć w więzieniu.

 

Bo możecie być jednym ciałem, ale nigdy nie będziecie jedną duszą. Nauczcie się iść przez życie patrząc wspólnie w jednym kierunku, a nie tylko wpatrzeni w siebie nawzajem. Pamiętajcie, że aby dobrze żyć razem, trzeba umieć żyć oddzielnie.

 

Bądź dla Twojego życiowego partnera największym wsparciem. Bądź dla niego najlepszym przyjacielem. Bądź powiernikiem jego największych sekretów. Bądź mu wierny do końca życia.

 

Twoje dzieci

 

Kochaj swoje dzieci, ale nie pozwalaj im na wszystko. Nie pozwalaj im sobą rządzić. Wskazuj im zawsze właściwą drogę. Bądź z nimi w ważnych dla nich chwilach. Pomagaj im poznawać świat. Pomagaj im odkrywać i rozwijać ich talenty. Dziel się z nimi swoim doświadczeniem, ale pozwalaj im zdobywać własne. Przestrzegaj je przed życiowymi pułapkami, ale daj im od czasu do czasu nabić sobie porządnego guza.

Nie miej złudzeń, że uda Ci się uchronić je przed wszystkimi niebezpieczeństwami życia. Naucz je żyć. Nie chowaj ich, lecz wychowuj. Pomagaj im piąć się w górę. Ale nie rozpalaj w nich chorych ambicji. Nie zmuszaj ich do realizowania Twoich marzeń. Pozwól im mieć swoje.

Naucz je obrzydzenia do kłamstwa. Naucz je odwagi, przede wszystkim do konfrontacji ze sobą. Pomóż im odkryć ich życiowe powołanie. Uszanuj je. Wspieraj je w dążeniu w kierunku, który wybrały. Pamiętaj, że nie są Twoją własnością.

 

Manipulacja

 

Nie pozwól nikomu sobą sterować. Nie bądź ślepym narzędziem realizacji czyichś celów.

Nie manipuluj nikim. Pozwól każdemu świadomie zaakceptować Twoje cele i świadomie współpracować z Tobą.

 

Historia

 

Czerp naukę i doświadczenie z historii. Analizuj popełnione w przeszłości błędy i unikaj wszystkiego, co do nich prowadzi.

 

 

Głupie ograniczenia

 

Nie pozwalaj nikomu narzucać sobie głupich ograniczeń. Nie podejmuj się wykonywania zadań, na które nie otrzymałeś środków. Nie podejmuj odpowiedzialności za działania, w których nie masz prawa do decyzji.

 

Najcenniejsze rzeczy

 

Pilnuj swoich najcenniejszych rzeczy. Ogranicz ich objętość do minimum. Niech Twoimi najcenniejszymi rzeczami będą przede wszystkim Twoje Wartości i Twoje Zasady. One nie zajmują miejsca i zabierzesz je wszędzie ze sobą.

Tłumaczenie się

 

Nie tłumacz się przed nikim. (Jak to mówią: „Tłumaczyć się będziesz przed sądem”[8]). Jasno i wyraźnie określaj motywy swojego działania. Bierz odpowiedzialność za to, co robisz. Bądź pewny tego, co robisz. Unikaj robienia rzeczy, do których nie jesteś głęboko wewnętrznie przekonany.

 

 

W „międzyczasie”

 

Nie czekaj, aż będziesz miał czas specjalnie na to, co zamierzasz zrobić. Taka wyjątkowa chwila najprawdopodobniej nigdy nie nadejdzie. Wykorzystuj jak najlepiej czas, który masz. Wyznaczaj sobie jasne priorytety. Jeśli jesteś przekonany, że powinieneś coś zrobić, po prostu zacznij to robić. Jeśli nie masz na to czasu, rób to w tzw. „międzyczasie”.

 

Nigdy nie jest za późno

 

Pamiętaj, że życie można zmarnować sobie w każdej chwili. Bądź czujny. Nie wpadaj w samouwielbienie. Pamiętaj, że przez swoją własną głupotę możesz przekreślić wszystko. Nawet w ostatniej sekundzie swojego życia.

 

Ale pamiętaj też, że nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć nowe życie. Nie roztkliwiaj się nad czasem, który upłynął Ci bezowocnie. Skoncentruj się na tym, co jest przed Tobą. Od Ciebie zależy, jak wykorzystasz czas, który Ci tu pozostał.

 


POSŁOWIE

 

Jeśli dotarłeś aż do tego miejsca, to bardzo Ci dziękuję za wytrwałość. Pewnie teraz zadajesz sobie pytanie: „Czy można w dzisiejszych czasach żyć według opisanych powyżej zasad?” Zapewniam Cię, że można! Jeśli rozejrzysz się uważnie wokół siebie, znajdziesz wiele osób, które chciałyby tak żyć, ale z różnych powodów nie udaje się to im. Zwykle dlatego, że czują się samotni w swoich dążeniach. Pomóż im zwalczyć tę samotność! Jeśli chcesz tak żyć, aby niczego w swoim życiu nie żałować, zacznij natychmiast. Nie mów, że jeszcze nie jesteś do tego gotów. Doskonale wiesz, że to nieprawda. Jeśli chcesz zrobić coś dobrego, po prostu zacznij! Jeśli chcesz dojść do swojego celu, zrób pierwszy krok! Uwierz w siebie! Przekonasz się, ile niewykorzystanych możliwości tkwi w Tobie. Nie obiecuję, że będzie łatwo. Mnie też nikt nie obiecywał, że życie będzie lekkie, łatwe i przyjemne. Dlatego nie czuję się oszukany, gdy bywa ciężko. Pamiętaj, że od Ciebie zależy, jak będzie wyglądało Twoje życie. Od Ciebie zależy więcej, niż mogłoby się z pozoru wydawać…

 

 


BIBLIOGRAFIA

 

Książkę tę napisałem „z głowy”. Nie korzystałem bezpośrednio z żadnych źródeł. Ale do jej powstania przyczyniło się wiele książek, które przeczytałem wcześniej i dobrze przemyślałem. Nie sposób ich wszystkich wymienić. Najważniejsze z nich to:

 

  1. Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (Biblia Tysiąclecia)
  2. Stephen R. Covey, 7 nawyków skutecznego działania
  3. Stephen R. Covey, Najpierw rzeczy najważniejsze
  4. Stephen R. Covey, Zasady działania skutecznego przywódcy
  5. J. Collins, Od dobrego do wielkiego
  6. J. Collins, Wizjonerskie organizacje
  7. Sun Tzu, Sztuka wojny
  8. Mały poradnik życia

 

 

[1] Prawdopodobnie. Informacja o pochodzeniu cytatu dotąd nie potwierdzona.

[2] Beniamin Franklin, Z filmu „Przeminęło z Wiatrem”

[3] Max Ehrmann, Desiderata

[4] Jan Paweł II

[5] Słowa z piosenki „Games People Play” zespołu The Alan Parsons Project

[6] (Quitquid agis, prudenter agas et respice finem. [Solon])

[7] Popularne powiedzonko, jedno z ulubionych S.Łukasiewicza..

[8] Popularne powiedzenie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s